Karbon Demokrasi
Bookmark and Share

Karbon Demokrasi

Petrol Çağında Siyasal İktidar

Petrol zenginliği siyasal sefalete mi götürüyor? Çoğunlukla böyle görünür ancak Karbon Demokrasidaha karmaşık bir hikâye anlatıyor. Timothy Mitchell bu önemli çalışmada enerjinin tarihini çevre siyasetiyle, demokrasi mücadelesiyle ve modern dünyada Orta Doğu’nun yeriyle birlikte yeniden düşünüyor.

Kömür gücünün yükselişiyle, onun üretimini yöneten üreticiler enerji sistemlerini durdurma becerisini kazandılar. Bu onların ilk kitle demokrasilerini inşa etmek için kullandıkları bir tehditti. Petrol Batı’ya bir seçenek sundu ve onunla birlikte yeni bir siyaset biçimi doğdu. Petrol, merkezi nesnesi –ekonomi– sonsuz büyümeye muktedir görünen, doğadan arındırılmış siyasal yaşamı yarattı. Bunun sonucu Orta Doğu’nun demokratik olmamasına bağımlı hale gelmiş bir Batı demokrasisiydi. Artık bunun sonuçlarını yaşıyoruz: Karbon demokrasi çağının sonunun geldiğini, yani artık ucuz enerjinin ortadan kaybolduğunu ve ekolojik düzenin karbonla beslenen çöküşünü haber veren krizle baş edemeyen, fakirleşmiş bir siyasi pratik.

“Timothy Mitchell’ın yazdığı Karbon Demokrasi fosil yakıtlarla beslenen kapitalizmin ve kitle demokrasisinin eşzamanlı yükselişini inceliyor ve petrol üretimi düştüğü zaman demokrasinin kaderinin ne olacağıyla ilgili oldukça zekice sorular soruyor.” 

Benjamin Kunkel, New Statesman

 “Geçtiğimiz yüzyılın başından sonuna modern demokrasinin altyapısını inceleyen bu çalışma, Orta Doğu’nun petrol üreten devletlerini Batı’nın endüstriyel demokrasileriyle birbirlerine bağlıyor. Mitchell, Batı’da karbon demokrasinin, sınırsız petrolün sonsuz ekonomik büyüme yaratacağı varsayımına dayanmış olduğunu öne sürüyor ve bu modelin yakıtların tükenmesinden ve onunla ilişkili iklim değişikliğinden sağ çıkamayaca-ğına hükmediyor. Tim Mitchell, geniş bir okuyucu kitlesini hak eden dikkat çekici bir kitap yazmıştır.”

Mahmood Mamdani,İyi Müslüman, Kötü Müslüman’ın yazarı

Liste Fiyatı : 25,00 TL
Barkod:9789944105576
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:414
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:Nisan 2014
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Timothy Mitchell

Barkod:9789944105576
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:414
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:Nisan 2014
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Kapat